Posługa charytatywna, jak całe życie i działalność Kościoła, koncentruje się wokół Osoby Jezusa Chrystusa. W Nim znajdując swoje źródło, sens, cel, motywację i pełny kształt. Benedykt XVI, w encyklice
Deus Caritas est, napisał: "Z upływem lat, wraz ze stopniowym rozprzestrzenianiem się Kościoła, działalność charytatywna utwierdziła się jako jeden z istotnych jego sektorów, obok udzielania Sakramentów i głoszenia Słowa: praktyka miłości wobec wdów i sierot, wobec więźniów, chorych i wszystkich potrzebujących należy do jego istoty w równej mierze, jak posługa Sakramentów i głoszenie Ewangelii. Kościół nie może zaniedbać posługi miłości, tak ja nie może zaniedbać Sakramentów i Słowa".
Gromadząc ludzi wiary, z doświadczeniem posługi potrzebującym, chcemy raz jeszcze spojrzeć na Archidiecezję Katowicką odpowiadając na pytania jak zaradzić ludzkie biedzie - materialnej i duchowej.
Skład:
ks. Tomasz Nowak (przewodniczący)
Krzysztof Siudziński (sekretarz)
ks. Krzysztof Bąk
Bogumiła Kopczyk
Bożena Stępień
ks. Mariusz Dronszczyk
Dariusz Latos
mgr Dariusz Latos – ur. 5 stycznia 1969 r. w Rudzie Śląskiej; żonaty – żona Zofia, dzieci: Szymon i Anna; ukończone studia: Studium Nauczycielskie w Tychach; Kolegium Nauczycielskie w Gliwicach – specjalność: pedagogika specjalna; Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie specjalność: oligofrenopedagogika; Studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim: Organizacja Pomocy Społecznej. Z Caritas związany od 1990 roku; najpierw pracował przy budowie Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi, potem był opiekunem w tymże Ośrodku, następnie kierownikiem WTZ w Borowej Wsi oraz zastępcą dyrektora Ośrodka. Od roku 2006 jest dyrektorem Ośrodka Miłosierdzie Boże w Borowej Wsi. W roku 2004 został mianowany przez Metropolitę Katowickiego zastępcą Dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej.
mgr Krzysztof Siudziński – z Caritas Archidiecezji Katowickiej związany od 2004 roku; najpierw jako pracownik Centrali CAK, następnie jako dyrektor Ośrodka św. Jacka. Absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego; Ukończył także studia podyplomowe Administracja i Zarządzanie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe Organizacja Pomocy Społecznej w Bielskiej Szkole Polityki Społecznej.
ks. dr Krzysztof Bąk – ur. 12 maja 1951 roku w Katowicach; ukończył studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie (Papieska Akademia Teologiczna) i 12 kwietnia w katowickiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Uzyskał licencjat z teologii moralnej na PAT w Krakowie w roku 2006, doktorat także na tej uczelni w roku 2008. Był wikariuszem w parafii Orłowiec oraz w Halembie pw. Bożego Narodzenia. Z Caritas związany jest od roku 1988. Od tego czasu zainicjował i rozwinął działalność wielu ośrodków katowickiej Caritas. Od roku 2000 pełni funkcję jej dyrektora. Pełni też funkcję diecezjalnego duszpasterza Niepełnosprawnych, jest rektorem kilku kaplic w placówkach Caritas.
ks. Tomasz Nowak – ur. 5 stycznia 1975 roku w Rudzie Śląskiej. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach (Papieska Akademia Teologiczna) i 13 maja 2000 r. w katowickiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Licencjat z teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w roku 2003; Studia Podyplomowe Zarządzanie i organizacja pomocy społecznej na Akademii Polonijnej w Częstochowie w 2009 roku. Był wikariuszem w parafii Marii Magdaleny w Tychach, oraz w Katowicach Załężu w parafii św. Józefa. Z Caritas związany jest od roku 2007. Od tego czasu jest kapelanem Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi, pełni też funkcję diecezjalnego duszpasterza Niepełnosprawnych; od roku 2010 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka św. Faustyna w Tychach; od 1 stycznia 2012 r. koordynator parafialnych zespołów charytatywnych i szkolnych kół Caritas; od 14 września 2012 r. dekretem ks. arcybiskupa Wiktora Skworca mianowany zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej.
ks. Mariusz Dronszczyk – ur.14 lutego 1976 r. w Rybniku; ukończył studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach (Papieska Akademia Teologiczna); święcenia kapłańskie przyjął w katowickiej katedrze 12 maja 2001 r.; parafie: 2001–2005 – św. Krzysztofa w Tychach; 2005–2008 – św. Jadwigi Śl. w Chorzowie; 2008–2011 – św. Jadwigi Śl. w Rybniku; 2011–2012 – MB Różańcowej w Rudzie Śl.; 2012 – Ducha Św. w Rudzie Śl. – Czarnym Lesie. Posługa charytatywna: 2002–2005 r. jadłodajnia dla osób ubogich (inicjatywa parafialna – wydawanie posiłków dla rodzin w potrzebie i osób bezdomnych, w sumie ok. 300 posiłków dziennie); od 2003 r. organizuje kolonie charytatywne dla dzieci na Mazurach; od 2012 r. zaangażowany w program „Światło w familoku” (projekt ewangelizacji rodzin ubogich, zaniedbanych duchowo polegający na wejściu w ich środowisko życia i towarzyszeniu im).
mgr Bogumiła Kopczyk – mężatka – mąż Robert, dzieci: Jonasz, Michał, Krzysztof cdn.; kierownik Domu Pomocy Społecznej; ukończone studia: Diecezjalne Studium Rodziny w Katowicach, Akademia Pedagogiczna w Krakowie – specjalność: oligofrenopedagogika, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie – specjalność: pedagogika niepełnosprawnych intelektualnie, Akademia Polonijna w Częstochowie – zarządzanie jednostkami pomocy społecznej; ukończone kursy: Pomoc psychologiczna dla dzieci z rodzin z problemami uzależnienia i przemocy, Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo, Kurs muzykoterapii, Kurs Indywidualnego planu opieki dla mieszkańca domu pomocy społecznej. Z Ośrodkiem dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi związana od 1998 r.
mgr Bożena Stępień – ur. 28 listopada 1957 r. w Siemianowicach Śląskich. Od 1979 r. pracuje w jednostkach pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego, obecnie (od 2007 r.) jako dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach; odbyte studia: 1997–1999: Podyplomowe Studia Organizacji Pomocy Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 1993–1994: Studium Podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek: prawo służb socjalnych, 1981–1987: studia magisterskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek: polityka społeczna, 1977–1979: Studium Służb Społecznych w Medycznym Studium Zawodowym w Katowicach, kierunek: pracownik socjalny. Jako dyrektor WPSŚUW brała czynny udział w opracowywaniu pierwszej ustawy o pomocy społecznej w resorcie zdrowia, a następnie przy wprowadzaniu reformy samorządowej w 1990 r.; w 1996 r. opracowała dla Sejmiku Samorządowego w Katowicach zasady konkursu na najlepszy gminny program pomocy społecznej; zainicjowała i doskonaliła metody współpracy i dofinansowania organizacji pozarządowych na terenie województwa śląskiego; opracowała w 1994 r. program z zakresu wychodzenia z bezdomności dla województwa śląskiego; zorganizowała szereg konferencji dla pracowników pomocy społecznej. W pomocy społecznej szczególnie interesuje się następującymi kwestiami: ubóstwo i sposoby wychodzenia z niego, starość i niepełnosprawność w kontekście organizacji pomocy tym osobom w funkcjonowaniu samodzielnie w środowisku zamieszkania, wyuczona bezradność i sposoby aktywizacji osób dotkniętych nią, doskonalenie zawodowe pracowników socjalnych, wypalenie zawodowe pracowników socjalnych, współpraca z mediami w zakresie prezentowania pomocy społecznej, koordynacja działań różnorodnych podmiotów w pomocy społecznej, tworzenie rozwiązań systemowych, efektywność pomocy.
zwiń