Bez istnienia tej Komisji prace pozostałych grup synodalnych byłyby narażone na tymczasowość, gdyż trwałe efekty II Synodu Archidiecezji Katowickiej w decydujący sposób będą zależeć od osobistego zaangażowania się wszystkich kapłanów. Ich kapłańskiej posłudze i doświadczeniu wszyscy w szczególny sposób będziemy zawdzięczać dobro, jakie popłynie dla Archidiecezji z czekających nas synodalnych obrad.
Synodalna Komisja ds. Duchowieństwa poruszy szeroki zakres tematów związanych z życiem księży. Będą to kwestie zespolone ze stałą formacją duchową i naukową kapłanów, regulacje dotyczące posługi i życia duchownych oraz ich spraw bytowych, kryzysów i trudności w posłudze kapłańskiej, a także ich odniesienia do spraw społecznych, drogi awansu i wyboru na urzędy kościelne. Nie zabraknie też refleksji nad sytuacją kapłanów będących emerytami, rencistami i rezydentami; czy wreszcie współpracy Księży diecezjalnych z zakonami.
Skład:
bp Marek Szkudło (przewodniczący od kwietnia 2013 r.)
ks. Henryk Olszar (sekretarz)
ks. Andrzej Chorzępa
ks. Grzegorz Kolbiarz
ks. Andrzej Marek (przewodniczący do kwietnia 2013 r.)
ks. Edward Nalepa
ks. Zenon Ryzner
ks. Jacek Wojciech
bp Marek Szkudło – ur. 28 lutego 1952 roku w Tychach. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1978 roku w Katowicach. Magister teologii. Wikariusz w Lyskach oraz wikariusz i rezydent w parafii św. Michała w Katowicach – Brynowie (1981–1994). Wizytator katechetyczny, diecezjalny kapelan harcerstwa i moderator formacji kapłanów młodszych roczników święceń. Proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju „na Górce” (1994–2012) i dziekan dekanatu Jastrzębie Górne. Od 2012 roku wikariusz biskupi do spraw stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. Członek: Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów, Zespołu Presynodalnego przygotowującego II Synod Archidiecezji Katowickiej i Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Kapelan Jego Świątobliwości. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej od 6 stycznia 2015 r.
ks. Andrzej Chorzępa – ur. 11 czerwca 1956 roku w Tychach; absolwent Technikum Górniczego w Tychach, Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, magister licencjat teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 19 kwietnia 1984 roku w Katowicach. Wikariusz w Katowicach-Podlesiu, Żorach (parafia św. Stanisława) i Katowicach (parafia Mariacka); w latach 1992–2003 ojciec duchowny Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach; od 2003 roku proboszcz parafii NSPJ w Rudzie Śląskiej – Bykowinie; notariusz w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej S. M. Dulcissimy Hoffmann SMI; egzorcysta archidiecezjalny; cenzor książek; ojciec duchowny kapłanów dekanatu Kochłowie; autor artykułów na temat katechezy dorosłych i opętania; uczestnik rybnickiej konferencji „Drogi i bezdroża młodości” (2008).
ks. Grzegorz Kolbiarz – ur. 10 stycznia 1981 roku w Chorzowie; absolwent Technikum Elektronicznego w Siemianowicach Śląskich, Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; magister teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 12 maja 2007 roku w Katowicach. Jest wikariuszem w parafii św. Jerzego w Czerwionce-Leszczynach-Dębieńsku oraz katechetą w Gimnazjum nr 6 i Szkole Podstawowej nr 8 w tej miejscowości. Interesuje się teologią duchowości, homiletyką, sportem i informatyką. Lubi chodzić po górach.
ks. Andrzej Marek – ur. 31 marca 1964 roku w Cieszynie. Pochodzi z Dębowca. Absolwent Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach i Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie; doktor nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości. Święcenia kapłańskie przyjął 12 maja 1990 roku w Katowicach. Autor książki pt. „Model życia kapłańskiego w świetle nauczania biskupów i kapłanów diecezji katowickiej w Drugiej Rzeczypospolitej” (Katowice 2000). Wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie; rekolekcjonista archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnym Sióstr Służebniczek NMP w Panewnikach; ojciec duchowny Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W latach 2006-2012 proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przegędzy, a od 2012 roku proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku. Ojciec duchowny kapłanów dekanatu Dębieńsko; egzorcysta archidiecezjalny; kierownik duchowy Kurii Legionu Maryi w Rybniku.
ks. Edward Nalepa – ur. 11 stycznia 1967 roku w Bytomiu; absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie Batorym i Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 roku w Katowicach. Magister licencjat teologii oraz magister nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Wikariusz i katecheta w parafiach: św. Jana Chrzciciela w Tychach i Przemienienia Pańskiego w Katowicach. W latach 1996–2000 redaktor
Radia Archidiecezji Katowickiej (później
Radio Arka i
Radio Plus Katowice) i rezydent na probostwie parafii św. Wawrzyńca w Orzeszu. W latach 2000–2004 mieszkał w Nowym Jorku (USA), gdzie studiował socjologię na katolickim Uniwersytecie św. Jana Chrzciciela (Saint John's University). Pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Our Lady of Hope w nowojorskiej dzielnicy Queens (Street Middle Village). W latach 2004–2007 prezes i redaktor naczelny archidiecezjalnego
Radia eM oraz rezydent w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach. Ukończył Podyplomowe Studia Specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku Ochojcu (2007–2012) i NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju „na Górce” (od 2012); członek Rady Kapłańskiej; autor biogramów księżowskich pt. „Zmarli Kapłani Kościoła katowickiego” (T. 1–4, mps).
ks. Henryk Olszar – ur. 29 kwietnia 1957 roku w Gorzycach Śląskich. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Doktor teologii w zakresie historii Kościoła (1997). Święcenia kapłańskie przyjął 31 marca 1983 roku w Katowicach. Wikariusz i katecheta w Bielsku-Białej, Chorzowie, Katowicach i Tychach – Czułowie; rezydent w parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach – Józefowcu; wykładowca w Kolegium Katechetycznym Archidiecezji Katowickiej w Katowicach i Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie; adiunkt w Zakładzie Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest diecezjalnym duszpasterzem bibliotekarzy, zastępcą postulatora krajowego w procesie kanonizacyjnym 108 Błogosławionych Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej, członkiem Komisji Historycznej w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann SMI, Archidiecezjalnej Komisji Historycznej do Spraw Inwigilacji Duchowieństwa Katowickiego i Ewentualnej Współpracy z Organami Bezpieczeństwa PRL, członkiem Komisji do Spraw Oceny Życia i Działalności Księdza Jana Machy – kandydata na ołtarze, członkiem Komisji do Spraw Oceny Studentów Teologii Pastoralnej WTL UŚ, oraz Kapituły Nagrody im. Wojciecha Korfantego przy Związku Górnośląskim w Katowicach. Autor książek:
Duchowieństwo diecezji śląskiej (katowickiej) w Drugiej Rzeczypospolitej (Katowice 2000),
To nie prowincjonalny ksiądz. Ks. Paweł Dudek i jego dzieło, (Katowice 2010),
Od Jozefata do Józefowca. Duszpasterze i parafia św. Józefa Robotnika w Katowicach - Józefowcu (Katowice 2013),
Duchowieństwo „postępowe” w państwie totalitarnym na przykładzie Wojewódzkiego Koła Księży „Caritas” w Katowicach (Katowice 2013) oraz artykułów i biogramów w publikacjach zbiorowych i czasopismach, dotyczących działalności duchowieństwa katolickiego i struktur administracyjnych Kościoła katolickiego na Śląsku.
ks. Zenon Ryzner – ur. 5 lipca 1954 roku w Niedobczycach-Popielowie; absolwent Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie; magister licencjat teologii; wikariusz w Tychach, kapelan szpitalny w Katowicach – Ochojcu. Ukończył Podyplomowe Studia Zarządzania Pomocą Społeczną na Uniwersytecie Śląskim; współpracownik (od 1991) i zastępca dyrektora (od 2001) „Caritas” Archidiecezji Katowickiej; inicjator, budowniczy i pierwszy dyrektor Domu Pomocy Społecznej św. Elżbiety w Rudzie Śląskiej (parafia św. Piusa X); organizator i pierwszy dyrektor Hospicjum im. Jana Pawła II w Katowicach; dyrektor Domu Księży Emerytów św. Józefa w Katowicach; delegat biskupi do spraw księży emerytów i chorych w archidiecezji katowickiej; kapelan Sióstr Karmelitanek Bosych w Katowicach, prałat i kanonik honorowy.
ks. Jacek Wojciech – ur. 27 lutego 1952 roku w Chorzowie; absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1978 roku w Katowicach. Magister licencjat teologii (1977, 1981), doktor teologii (1991); wikariusz i katecheta w parafii św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach, NSPJ w Bronowie, Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach i św. Anny w Janowie. W latach 1982–1991 przebywał we Francji, gdzie był wychowawcą w paryskim Polskim Seminarium Duchownym. Ukończył Instytut Katolicki w Paryżu (Institut Catholique de Paris). W latach 1992–2001 rektor i wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach; w latach 2001–2009 proboszcz parafii św. Jerzego w Mszanie, a od 2009 roku proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych; dziekan dekanatu Łaziska; egzaminator diecezjalny i cenzor książek; znawca teologii papieża Benedykta XVI – autor pracy pt. „Wiara jako dialog. Wprowadzenie do teologii Josepha Ratzingera” (Paryż 1991); kapelan Jego Świątobliwości.
zwiń